به فنر ساعت یا فنر نیروی ثابت نیز معروف است

نوار فولادی با چندین بار پیچیده شدن، این نوع را تشکیل می‌دهد. این نوع فنرها مقدار ثابتی از نیرو را آزاد می‌کنند. فنرهای تسمه‌ای در ماشین آلات که نیاز به چند بار چرخش دارند و در همان زمان مجبور به آزاد کردن همان مقدار نیرو هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. هنگامی که برق بیشتری مورد نیاز است از فنرهای تسمه‌ای استفاده می‌شود.


در کجا استفاده میشود :


بعضی از این فنرها دارای پیوند ضخیم‌تری هستند تا بتوانند چرخش کمتری ایجاد کنند. از این نوع فنرها در کاربردهای سنگین استفاده می‌شود. از فنرهای تسمه‌ای کوچک به عنوان فنرهای متعادل کننده برای زوایای چرخش کوچکتر استفاده می‌شود. افزایش منحنی فنر تسمه‌ای تقریبا خطی است.

شکل فنر


فنر پیچشی است که برای فضاهای نصب محدود شده

از نظر محوری، اما با فضای شعاعی بیشتر مطلوب است.

از مواد نواری یا سیم نورد مسطح ساخته می‌شوند

که به شکل تخت و مارپیچ پیچیده می‌شوند.

آنها شباهت‌های زیادی به فنرهای برق دارند

اما دارای دامنه عملکردی هستند که به ندرت بیشتر از یک دور است.

فنر ساعت یا فنر نیروی ثابت نیز معروف است.

هنگام چرخش در حرکات دایره‌ای، به جای فنرهای پیچشی

که برای تهیه پیچش طراحی می‌شوند، به فنر تسمه‌ای احتیاج می‌شود.

 


فنر تسمه‌ای چیست ؟


گاهی اوقات هنگام چرخش در حرکات دایره‌ای، به جای فنرهای پیچشی که برای تهیه پیچش طراحی می‌شوند، به فنر تسمه‌ای احتیاج می‌شود. به عنوان نوعی فنر پیچشی، فنر تسمه‌ای به جای سیم‌های گرد از سیم‌های مسطح تهیه می‌شوند. تفاوت اصلی این دو در نحوه ارائه نیرو است، زیرا یک فنر تسمه‌ای به دور محور یک جسم می‌چرخد و نیروی خود را از طریق لبه بیرونی فنر به جسم دیگری وارد می‌کند. فولاد ضدزنگ از مواد انتخاب شده برای ساخت آن می‌باشد زیرا میزان فرسودگی روی فلز کمتر است.


نحوه کارکرد


نحوه کارکرد فنر تسمه‌ای به این گونه است که انتهای داخلی فنر بر روی شفت مکانیزم ثابت می‌شود، در حالی که انتهای خارجی آن به یک پست ثابت متصل می‌شود.


کاربرد


یکی از کاربردها در ساخت قطعات فولادی ضدزنگ در ساعت‌ها می‌باشد.

چرخش فرمان اتومبیل را فراهم می‌کند . اتصال الکتریکی ثابت به کیسه هوا . سایر کنترل‌ها روی فرمان مانند نشانگرها را حفظ می‌کند.

هر وسیله‌ای که به یک سیستم هموار از انقباض، بازیابی و بازگشت نیاز داشته باشد، احتمالا از فنر تسمه‌ای استفاده می‌کند.

حلقه‌های اتوماتیک، تایمرهای مکانیکی، اسباب‌بازی‌های بادی و غیره به فنر تسمه‌ای متکی هستند تا کارهای خود را به درستی انجام دهند.


برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر باما در ارتباط باشید


فنر تسمه‌ای (SPIRAL SPRINGS)